پرش ناوبری
  • |

دفاع به همه سبک ؟! (معرفی بازی‌هایی با تم دفاع مقدس) - مجله تخصصی بازی بان

صفحه اصلی / بازی‌های خاص / دفاع به همه سبک ؟! (معرفی بازی‌هایی با تم دفاع مقدس)/

دفاع به همه سبک ؟! (معرفی بازی‌هایی با تم دفاع مقدس)

  • 1065 ارسال شده توسط سیدعلی متقی نژاد
  • دیدگاه‌ها برای دفاع به همه سبک ؟! (معرفی بازی‌هایی با تم دفاع مقدس) بسته هستند
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

روایت جنگی دفاع مقدس در ژانرهای مختلف یا روایت های مختلف از دفاع مقدس در ژانرهای مختلف

معرفی چند بازی موبایلی با موضوع دفاع مقدس در ژانرهای گوناگون

نویسنده: سید علی متقی نژاد

** این مطلب مربوط به شماره چهارم مجله بازی‌بان مورخ سال ۱۳۹۷ می‌باشد**

 

سردبیر: در این شماره از سید علی متقی نژاد یکی از بازیکن کارشناس‌هایی که خیلی خوب بازی‌های موبایلی را می‌شناسد دعوت کردیم تا چند بازی موبایلی با موضوع دفاع مقدس را معرفی کند و اتفاقا ایشان هم به سراغ بازی‌هایی رفته است که در سبک‌های متنوعی ساخته شدند. او سعی کرده است تا در این یادداشت  این تصور را که همه بازی‌های دفاع مقدس لزوما در سبک تیراندازی ساخته شده‌اند را به نقد بکشد. بازی‌های معرفی شده دارای رده‌های سنی[i] گوناگونی می‌باشند.

 

مدافعان نام یکی از بازی‌های جالب و متفاوت با موضوع دفاع مقدس است. یک اکشن رو به جلوی دو بعدی که با گرافیک هنری خاصی (استفاده از کاراکترهای تک رنگ) طراحی شده است. بازی بصورت مرحله‌ای بوده و با عملیات بیت المقدس آغاز می‌شود. در این بازی پیام‌های ارزشی بجا منتقل می‌شوند، به نحوی که در صفحه بارگذاری، احادیث معصومین (علیهم السلام) نمایش داده می‌شود و در صورت باختن بازیکن هم بیوگرافی مختصر یک شهید همراه با عکس نمایش می‌یابد. این بازی از گیم پلی نسبتاً سختی برخوردار است و برای رده سنی بالای ۱۲  سال مناسب است.

تیزبال نام یک بازی در سبک اکشن هواپیمایی است. گرافیک خوب و طراحی منوی استاندارد از جمله ویژگی‌های مثبت تیزبال است. وجود انواع جنگنده‌های ایرانی و مدرن، مراحل مختلف عملیات‌های هوایی دفاع مقدس، قابلیت ثبت امتیاز و دیدن فهرست برترین‌ها، کنترل مناسب و صداگذاری خوب بازی، همگی به جذابیت این بازی هواپیمایی افزوده است. بدلیل وجود خشونت و نمایش انفجارهای مختلف برای افراد بالای ۱۲ سال مناسب است.

 

یگان پشتیبانی ۱ و ۲ ترکیبی از سبک‌های رانندگی و شبیه‌سازی است. بازیکن هدایت خودروهای امدادرسان در جبهه را به عهده دارد تا محموله‌ها را سالم به مقصد برساند. در هر ماموریت بازیکن با یک وسیله از جمله سواری، موتور، کامیون، قایق، تانکر آب و اتوبوس بازی می‌کند که هدف در این ماموریت‌ها سالم رساندن وسیله به مقصد است. انفجارها و دست اندازها از جمله موانع در مسیر است. بازی دارای گرافیک سه بعدی نسبتاً ساده‌ای است و دارای ایراداتی نیز می‌باشد. رزمنده‌ها دارای صداگذاری می‌باشند و با یکدیگر صحبت می‌کنند. این بازی بدلیل نمایش انفجار برای رده سنی بالای ۷ سال مناسب است.

حمله به اچ ۳ برخلاف نام و موضوعش که مرتبط با دفاع مقدس است، یک بازی آرکید رکوردی فاقد خشونت است. کنترل بازی با حسگر حرکتی گوشی انجام می‌شود و تنها کاری که بازیکن باید انجام دهد عبور دادن هواپیما از میان موانع است. بازیکن سه جان در اختیار دارد که با تمام شدن آن امتیاز خود را ثبت می‌کند. این بازی ساده امتیازی، فاقد خشونت بوده و انجام آن برای همه سنین مناسب است. البته والدین به مهارت مورد نیاز برای کنترل بازی توجه کنند که ممکن است برای خردسالان کمی دشوار باشد.

هشتمین حمله ۲ از جمله بازی‌های دفاع مقدس در سبک تیراندازی اول شخص است. بازی بصورت دفاعی و تنها با نشانه‌گیری و شلیک به اهداف انجام می‌شود. سبکی که در میان بازی‌های موبایلی بسیار آشنا است. بازیکن باید از شهر خرمشهر در برابر هجوم دشمنان دفاع کند. با پیشروی در بازی، مراحل سخت‌تر می‌شوند و موج حملات گسترده‌تری به سمت بازیکن می‌آید. چندین سلاح و تجهیزات برای مقابله با دشمنان قابل انتخاب است که با امتیازات بدست آمده از بازی می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. این بازی دارای خشونت و نمایش خون می‌باشد و دارای رده سنی ۱۵+ سال است.

نبرد هور یک بازی استراتژی است که با موضوع شهدای غواص طراحی شده است. بازیکن بعد از ورود به بازی با کاربرد آیتم‌های مختلفی که در روند بازی به آن‌ها نیاز دارد، آشنا می‌شود. سپس ماموریت مرحله که شناسایی و کسب اطلاعات درباره استحکامات دشمن است و موانعی که در پیروی بازیکن، خلل ایجاد می‌کند و نیاز به پاکسازی دارد برای او شرح داده می‌شود. بازی نبرد هور بدلیل پیچیدگی‌هایی که دارد نیاز به مهارت بالایی برای انجام دارد. این بازی دارای رده سنی بالای ۱۲ سال مناسب است.

شکارچی ۲۷۲ یکی دیگر از بازی‌های با موضوع دفاع مقدس است که در فضایی طنزگونه طراحی شده است. برخلاف جدیت بازی‌های اکشن، همه چیز در این بازی آرکید دو بعدی چاشنی طنز دارد. بازی با یک کمیک داستانی کوتاه آغاز می‌شود. خرمشهر سقوط کرده است و بازیکن در نقش قهرمان بازی باید به جنگ دشمنان اشغالگر برود. بازی بصورت بی پایان و رکوردی می‌باشد. گرافیک بازی بشکل کارتونی است و دیالوگ‌های بامزه‌ای از شخصیت‌های بازی شنیده می‌شود. حمله، سر خوردن و پرش، اغلب کارهایی است که بازیکن در بازی انجام می‌دهد. رده سنی این بازی برای افراد بالای ۱۲ سال مناسب می‌باشد.

[i] رده‌های سنی توسط نظام رده بندی سنی ESRA تعیین شده است.

 

دیدگاه کاربران

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

نویسنده: سیدعلی متقی نژاد

سیدعلی متقی نژاد
  • تعداد مطالب ارسالی: 8

تبلیغات